Fabryka Sztuk

Europejska Noc Muzeów 2019 – fotorelacja
Podczas Europejskiej Nocy Muzeów, która odbyła się 18 maja 2019 r., przybliżyliśmy kulturę żydowską.

Gościliśmy przedstawiciela Gmina Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku – Jakuba Skrzypczaka, który pokazał święte księgi judaizmu, a więc przede wszystkim Torę, ale także Talmud, stanowiący komentarz do niej. Katarzyna Mazurkiewicz z Postępowej Gminy Żydowskiej Beit Trójmiasto nauczyła nas podstaw języka hebrajskiego. Dzięki Natalii Hakenberg poznaliśmy kroki wybranych izraelskich tańców ludowych.

Jak na Fabrykę Sztuk przystało, nie mogło zabraknąć wystaw. Obok „JUDAIKI”, na której prezentujemy około sto obrazów artystów żydowskiego pochodzenia, pojawiła się wystawa „Żydzi w Polsce do 1939 roku”, czyli opis historii, obyczajów i religii uzupełniony reprodukcjami zdjęć i rycin. Jej autorem jest nasz kolega Radosław Wiecki.

Tradycją Nocy Muzeów są spacery ulicami Tczewa z przewodnikiem. O miejscach, gdzie znajdowała się synagoga oraz cmentarz żydowski, a także o dziejach społeczności żydowskiej w Tczewie, opowiedział Łukasz Brządkowski z Wirtualnego Muzeum Miasta “Dawny Tczew”.

Grono melomanów pojawiło się na koncertach: zespołu KLEZMORET nz liderem Pawłem Nowakiem oraz Yaron Trio, którego głos wokalistki Agnieszki Mendel oczarował publiczność. Z kolei propozycja Postępowej Gminy Żydowskiej Beit Trójmiasto pt. „Szabat w pigułce” – to połączenie prelekcji z koncertem. Zobaczyliśmy, jak wyglądają przygotowania i sam przebieg Szabatu oraz wysłuchaliśmy psalmów śpiewanych w ten świąteczny dzień.

Było coś dla ducha, musi być i coś dla ciała. Restauracja Bagażownia z Sopotu serwowała dania kuchni żydowskiej, m.in. śledź Szubacha, rosół po żydowsku (sporządzony na piwie), kurczak w karmelizowanym sosie z migdałami i rodzynkami oraz charoset, czyli deser.

Podczas Nocy Muzeów nie zapominamy o najmłodszych gościach, czyli dzieciach. W tym roku proponowaliśmy gry i zabawy ruchowe, a także warsztaty z wycinanki żydowskiej. Jest to stara tradycja sięgająca korzeniami średniowiecza. Co ciekawe, kiedyś wycinanki wykonywali wyłącznie mężczyźni. Ozdabiano nimi domy i synagogi. Dzieci tworzyły również besaminki, czyli pojemniki z wonnymi ziołami. A w kamienicy przy ul. Podmurnej 15 zwiedzały wystawę o historii przedmiotów codziennego użytku oraz brały udział w warsztatach plastycznych towarzyszących tej ekspozycji.

Adres

ul. 30 Stycznia 4
83-110 Tczew

E-mail

fabryka@fabrykasztuk.tczew.pl

Telefon

58 530-44-81
Skip to content