Fabryka Sztuk

Wydarzenia

Fabryka Sztuk zaprasza gości przez siedem dni w tygodniu i w jedną noc – Europejską Noc Muzeów, której co roku towarzyszy inny temat przewodni. Do tej pory przybliżyliśmy kulturę Kociewia, Kaszub, Beskidu Śląskiego, Chin, Afryki i Skandynawii oraz kulturę żydowską. Uczestnicy tego niecodziennego wydarzenia mogli poczuć klimat średniowiecznego Tczewa czy też polskiej wsi z XIX w., przenieść się do lat dwudziestych i trzydziestych albo wybrać się razem z kapitanem Cookiem w podróż dookoła świata.

Dzieje naszego miasta pokazujemy poprzez inscenizacje historyczne. Co dwa lata wehikuł czasu zabiera tczewian w okres wojen napoleońskich z początku XIX wieku. Z kolei 1 września na Bulwarze Nadwiślańskim im. Księcia Sambora II odbywa się piknik, który ma charakter edukacyjno-wystawienniczy.

Pobliskie jednostki wojskowe i grupy odtworzeniowe oraz inni partnerzy wydarzenia prezentują zabytkowy sprzęt wojskowy, przeprowadzają gry edukacyjne, pokazują wystawy historyczne – wszystko po to, by edukować społeczeństwo na temat drugiej wojny światowej.

Obok pikniku historyczno-militarnego i inscenizacji historycznych do stałych imprez plenerowych należą świąteczne jarmarki i targi różności. Tuż przed Wielkanocą i Bożym Narodzeniem tczewska Starówka nabiera odświętnego charakteru. Oko przechodniów przykuwają przepiękne ozdoby rękodzielnicze. Można też rozsmakować się za sprawą słodkości, pieczywa wypiekanego na naturalnym zakwasie, swojskiej wędliny, różnego rodzaju serów i innych smakołyków. Świąteczne jarmarki mają bogatą oprawę artystyczną. Podobnie jest w przypadku Pchlego Targu i Wrześniowego Targowiska. Wówczas na ulicach Starego Miasta swoje kramy rozstawia ponad stu pięćdziesięciu wystawców, głównie rękodzielników i kolekcjonerów. Handel pod chmurką uatrakcyjniają występy artystów ulicznych i klimatyczne koncerty.

Adres

ul. 30 Stycznia 4
83-110 Tczew

E-mail

fabryka@fabrykasztuk.tczew.pl

Telefon

58 530-44-81
Skip to content